כתבת השבוע דף הבית

ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד

מרבית בתי האב במדינת ישראל מחוברים לטלויזיה בכבלים או ללווין, באמצעות אחת מהחברות הקיימות בשוק, המשדרות את שידוריהם באופן דגיטלי. מי שמעונין להתנתק משדורי הכבלים או הלווין ימצא עצמו בסוג של מלכוד, שלא לומר על גבול הנסחט. שידורי ערוץ 10 אינם ניתנים לקליטה אלא אם מתחברים לאחת מחברות הכבלים. לחילופין, ניתן לרכוש, באופן עצמאי ופרטי צלחת קליטה על מנת לקלוט את שידוריו של ערוץ 10. איזו היא הממשלה המפלה לרעה את אזרחיה ?

קצת רקע

ערוץ 10 הוא ערוץ מסחרי שנוסד במסגרת חוק הרשות השניה לטלויזיה ורדיו. הערוץ עלה לאויר בשנת 2002, ומאז הביא לתמורות משמעותיות במערכת השידורים. הפיקוח על הערוץ נעשה, כאמור, על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, שהנה רשות ציבורית המפקחת על שידורים מסחריים בישראל.

ממשלת ישראל וכנסת ישראל החליטו על הפצת השידורים של ערוץ 10 באופן דיגיטלי בלבד. כאמור, מי שאיננו מחובר לאחת מחברות הכבלים או הלווין או מי שאין ברשותו צלחת לווינית פרטית, נמנעת ממנו הזכות לקלוט את שידוריו של ערוץ 10, והוא, למעשה, מוקצה מחמת דלות או חסכנות.

מה היו השיקולים ? תקציביים בודאי. הממשלה החליטה שאם אין באפשרותה להקצות תקציב להכנת תשתית לקליטת הערוץ לכל אזרחיה, באשר הם, אז העלות לכך תתגלגל על אזרחיה. עלות דמי המנוי החודשיים עבור חיבור לכבלים או ללווין ידועה לנו, והיא איננה זולה. עלות התקנה של צלחת לווינית פרטית, הכוללת את כל הציוד הנדרש לשם קליטת השידורים היא כ- -.1,800 ₪.
בהקשר זה ראוי עוד לציין כי, לא חל פיקוח על תעריפי דמי המנוי שגובות חברות הכבלים במתן השירותים הדיגיטלים, והללו נקבעים על ידן, לפי שיקול דעתן המסחרי. החברות כפופות רק להוראות באשר לאי אפליה בין מנויים ואי פגיעה בתחרות. אבסורד הוא, שהמדינה מכפיפה גורמים חיצוניים לכללים של אי אפליה, אבל מרשה לעצמה להפלות, בעצמה, בין אזרחיה. אם כבר הממשלה החליטה להפלות את אזרחיה, לכל הפחות, היה ראוי שתפקח על המחירים.

אזרחים רבים רוטנים על המצב ודורשים רפורמה, לאלתר. לאחרונה, החלו לנשוב רוחות של שינוי במשרדי האוצר והתקשורת, ומתגבשת תוכנית נרחבת בתחום זה.

התוכנית כוללת הקמתה של רשות שידור דיגיטלית להפצת השידורים, אשר תפעיל משדרים קרקעיים לצורך הפצת השידור. עלות התוכנית עבור הערוצים הממלכתיים והמסחריים נאמדת בכ- 40 מיליון ₪ בשנה, כשהמחיר לצרכן עבור רכישת הציוד הנדרש לקליטת השידורים תהא כ- 600 ₪.
נכון להיום, משרד התקשורת טוען שהקצה תדר שידור לשם כך, אולם אין לדעת אימתי, אם בכלל, תבוא התוכנית לידי יישום.

במקביל, היה ניסיון לחייב את חברות הכבלים והלווין להציע לציבור חבילת שידורים בסיסית שתכלול את הערוצים, שאמורים להיות מופצים בחינם, וביניהם ערוץ 10, וזאת בתשלום של דמי מנוי מופחתים ממחיר החבילה הבסיסית המוצעת היום. לשם כך, היה צורך בחקיקה מיוחדת שעד כה, לא הסתייעה.

ומה עמדתן של חברות הכבלים והלווין בענין ?

הללו חוששות שהוצאת התוכנית דלעיל מן הכוח אל הפעל, תפגע קשות בכיסן, והן, כמובן, מתנגדות לה. לעמדתן, שידור דיגיטלי של ערוץ 10 יביא לנטישה המונית של מנויים, אשר התחברו לרשת הכבלים רק על מנת לקלוט את שידוריו של הערוץ. קשה להאמין למשמע טיעון זה. על כך יש לומר שיש ממש בחששן של החברות הללו, ואכן עלולה להתרחש נטישה של מנויים רבים, ועצם העלאת הטיעון על ידן אומר דרשני. אולם הפתרון הוא לא במלכוד האזרחים, אלא במאמץ של החברות להעניק ללקוחותיהן תמורה הולמת בעבור התשלום, בכדי שצרכנים יחפצו להתחבר אליהן, לא מכורח כי אם מבחירה חופשית. 
במשרד האוצר מרגיעים את חברות הכבלים ומעריכים שרק אחוזים בודדים מהמנויים יתנתקו כתוצאה מהפצת השידורים לכל האזרחים.

ועוד בענין חברות הכבלים והלווין:

לקוחות של חברות הכבלים והלווין מתלוננים שהחברות הללו לא מחברות אותם חזרה לאנטנה המרכזית, לאחר שהחליטו להתנתק משידורי הכבלים, והם אינם יכולים לקלוט את שידורי ישראל. חשוב שהמנויים ידעו כי על פי תקנות הבזק (זיכיונות) בעל זיכיון חייב לחבר מחדש את המנוי לאנטנה המרכזית, לאחר שהוא ינותק מרשת הכבלים, ובלבד שאין מניעה טכנית לכך, והניתוק לא בוצע בעקבות הפרת הסכם ההתקשרות על ידי המנוי. בעל הזיכיון איננו אחראי לאיכות השידור אם האנטנה לקויה.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

          רקפת שפיים, עו"ד*

                                                                                                            *עו"ד שפיים עוסקת בדיני צרכנות והגנת הצרכן.

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
מכתב התראה בתביעות קטנות  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות  
מזעור סיכונים תביעות קטנות  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור  
חתונה – מדריך למתחתן שבדרך  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה