כתבת השבוע דף הבית

תביעות קטנות – על הגדלת הסיכוי להצלחת תביעה קטנה והצורך בהתייעצות עם עורך דין

החשיבות של התייעצות עם עו"ד בהליך של תביעה קטנה, איננה מוטלת בספק, הן עבור התובע והן עבור הנתבע. עבודת הכנה טרם ניהול ההליך, לעיתים אף חשובה יותר מההליך גופו.

לתובע מומלץ לקבל ייעוץ טרם הגשת התביעה, וזאת משתי סיבות עקריות:
1. בירור מלוא הזכויות והסעדים - תובע שחש שנעשה כלפיו עוול, בדרך כלל, איננו יודע מהו המקור החוקי של ההפרה כלפיו; מהן כל החובות שהצד המפר חב כלפיו ומהם כל הסעדים העומדים לרשותו. תובע כזה, יפעל יותר באופן אינטואיטיבי ופחות מתוך ידע ממשי. עו"ד הבקיא בתחום, ידע לפרוס בפני התובע את מלוא זכויותיו, הסעדים אותם הוא זכאי לבקש, וכן אף חובותיו הבסיסיות שראוי לעמוד בהן לצורך ניהול הליך תקין. עורך הדין אף יכוון וינחה את התובע למציאת דרך הפעולה האופטימלית והרצויה בנסיבות הספציפיות.

2. חסכון כספי ניכר - דבר חשוב נוסף שהתייעצות עם עו"ד יכולה להניב היא, היכולת להעריך את סיכויי התביעה ואף בחינה מדוקדקת אם כלל כדאי להגישה. תחושת האינטואיציה לפיה התובע פועל עלולה להיות בעוכריו, היות שהוא איננו מודע לחובות שחלות עליו והוא למעשה פועל בואקום מסוכן. במסגרת התייעצות עם עורך הדין, יוכל האחרון להציג בפניו את החולשות בתביעה, את החובות שהוא עצמו הפר מבלי דעת, ובהחלט יתכן שהוא ימליץ לו, בסופו של יום להמנע מהגשת התביעה ולפנות לדרך הפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. ייעוץ כזה יכול לחסוך לתובע הפוטנציאלי כספים רבים, שהיה מוציא לו היה מגיש את התביעה ומפסיד בה, ואף נושא בהוצאותיו של הנתבע.

החשיבות של התייעצות עם עו"ד ביחס לנתבע:
ההתייעצות עם עו"ד יכולה לסייע מאוד בפתרון המחלוקת בדרך הראויה. לעיתים, נתבע כלל אינו מודע לעובדה שהוא הפר חובה חוקית כלשהו, והתייעצות עם עו"ד הבקיא בתחום יכולה להוביל אותו לקבלת החלטה מושכלת, למשל, באשר לפשרה עם התובע. ברור שכשנתבע הפר חובה כלשהי הוא עלול לצאת בחסר רב יותר אם יתעקש לנהל את התביעה שאז הוא עלול לשאת גם בהוצאות המשפטיות שהוציא התובע.

לחלופין, בהחלט יתכן שנתבע, אשר איננו מודע לזכויותיו ולהגנות העומדות לרשותו, יחוש מאוים מהתביעה ומפאת כך ייעתר מראש לדרישות התובע, אפילו הללו נטולות אחיזה. זאת ועוד, נתבע אשר איננו מודע להגנות להן הוא זכאי עלול להפסיד בתביעה רק מפני העדר ידיעתו את החוק.

שיקולים נוספים:
1.
 פרמטר נוסף שיש להביא בחשבון, בפרט בניהול תביעה מול תאגידים, הוא העובדה שבעלי דין רבים מסתייעים בעו"ד, אף שהללו לא מייצגים אותם בדיון עצמו. במקרים אלו, ההתנהלות כולה נעשית, הלכה למעשה, על ידי עורכי דין, הניצבים מאחורי הקלעים ומנהלים עבור לקוחותיהם את ההליך. לעיתים, לדיון עצמו מגיעים סטודנטים למשפטים או נציגים מטעמם, אשר מיומנים מאוד בניהול הליכים משפטיים. חוסר איזון זה, מציב את בעל הדין "הפשוט" בעמדה נחותה יותר אל מול יריבו.

2. שירות נוסף שניתן לקבל מעו"ד הוא ניסוח כתב תביעה/הגנה. כתב הטענות הוא המפגש הראשון של השופט עם בעלי הדין, כך שעד ההתייצבות לדיון השופט ניזון אך ורק מכתב התביעה וההגנה ועל פיהם הוא מגבש עמדה ראשונית כלשהי. שגגה בניסוח, אם בדרך של השמטה של זכות המוקנית לבעל הדין או סעד לו הוא זכאי, יכולה להכריע את הכף. לכן, לאופן שבו מנוסח כתב הטענות מטעמו של בעל דין, חשיבות רבה, ואין להקל בו ראש.  יתרה מזו, עו"ד המנסח כתב תביעה/הגנה יוכל לצרף פסיקה התומכת בעמדתו של בעל הדין וכן כל אסמכתא משפטית אחרת שידו של בעל הדין אינה משגת.

הדברים האמורים הם התרחשויות יומיומיות בבתי המשפט לתביעות קטנות, ובעלי הדין המתייצבים כשהם ערוכים הן מהיבט החוק והפסיקה והן לטענות שיעלה הצד שכנגד, פועלים באופן נבון ואחראי גם כלפיהם וגם כלפי הצד שכנגד.

אשר על כן, חשוב למזער את הסיכונים הכרוכים בניהול תביעה קטנה, ומומלץ לפנות לעו"ד הבקיא בתחום לקבלת ייעוץ והכנה הן טרם הגשת התביעה, הן לצורך התגוננות מפניה. זכרו: הנכם זכאים להציג את החשבונית בגין עלות הייעוץ עם עו"ד ולבקש החזר ההוצאה, במידה וזכיתם.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

         רקפת שפיים, עו"ד

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
מכתב התראה בתביעות קטנות  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות  
ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור  
חתונה – מדריך למתחתן שבדרך  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה