כתבת השבוע דף הבית

כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות

תובעים/נתבעים בבית משפט לתביעות קטנות נוטים לחשוב שמרבית מלאכתם הסתיימה בהגשת כתב התביעה או ההגנה, אולם לא כך הדבר כלל ועיקר. התנהלות הצדדים במהלך הדיון עצמו; המוכנות שלהם; בקיאותם בנושא המחלוקת; העדים ויתר הראיות שהביאו לתמיכת עמדתם ולאופן שבו ניהלו את ההליך – לכל אלו  נודעת חשיבות להצלחת ההליך, והכנה נכונה יכולה, לעיתים, להכריע את הכף. הערכות נכונה להליך כולו ולדיון בבית המשפט בפרט, מתחילה עוד בשלב הראשוני ביותר של הניסיון ליישב את המחלוקת עם הצד המפר.

אז מה ביכולתו של בעל דין לעשות בכדי להגיע מוכן לדיון בבית המשפט לתביעות קטנות:
1. כאמור, הכנה נכונה מתחילה בשלב הראשוני ביותר של המחלוקת. לאחר שהוחלט על נקיטת הליכים כנגד צד שהפר את התחייבויותיו יהא רצוי, בד"כ, להוציא לו מכתב התראה. יתרונות רבים נודעים למכתב כזה, ועמדנו עליהם במאמר "מכתב התראה טרם פניה לבית המשפט לתביעות קטנות ויתרונותיו".

2. ניסוח כתב התביעה או ההגנה – כתב התביעה או ההגנה צריכים להיות תשתית איתנה לעמדתכם, וניסוח לקוי שלהם עלול לעלות לצד, בעל עילת תביעה טובה או סיכוי הגנה גבוהים, בהפסד. המחשה בולטת היא הצורך בהגשתה של חוות דעת מומחה. בתביעות צרכניות, למשל, צרכנים אינם ערים לצורך המהותי של צרוף של חוות דעת של מומחה להוכחת טענותיהם. בית העסק המכיר היטב את התחום עלול, בשל כך, לקעקע את טענותיהם, בקלות רבה.

3. תביעה שכנגד –הנתבע רשאי להגיש תביעה שכנגד כנגד התובע. יש להביא אפשרות זו במכלול השיקולים, להערך לה מראש, וכמובן לנסח כתב הגנה לתביעה זו. אי הגשת כתב הגנה לתביעה שכנגד, משמעה, כי ינתן פסק דין כנגד התובע בתביעה הראשית.

4. הכנה לקראת הדיון עצמו – לאחר שלמדנו על עמדתו של הנתבע (הן מהתשובה למכתב ההתראה והן מכתב הגנתו), יש לבצע עבודת מחקר משפטית ועובדתית כדי להדוף את טענותיו. כך למשל יש לבדוק פסיקה התומכת בעמדתכם וסותרת את עמדת הצד שכנגד; לברר היטב מה קובע החוק בסוגיות שבמחלוקת; לאסוף את כל הראיות לרבות העדים לשם הצגתן בדיון; לברר על מקרים דומים בהם היה מעורב הצד שכנגד.

 במסגרת ההכנה לדיון, יש להכין גם את העדים שאמורים לתת את גרסתם בדיון. העדים הם מרכיב חשוב בהוכחת עמדתו של בעל דין, וגם על סמך עדותם מכריע בית המשפט במחלוקת שבפניו. הכנת העדים עשויה להפחית את חוסר הודאות שלהם מהחקירה ולהוריד מתח, ובכך להגביר את המהימנות שהם משדרים.

5. פשרה – כדאי לגבש פשרה רעיונית לה אתם מוכנים. בבית משפט לתביעות קטנות יש נטיה להציע לצדדים להגיע לעמק השווה ולא לנהל את התביעה לגופה. לפיכך, רצוי לשקול אפשרויות לפשרה עוד טרם ההגעה לדיון, ולא במהלכו, שאז הלחץ והמתח הרבים מקשים על קבלת החלטה מושכלת.

שלב ההכנה לדיון הוא קריטי מאוד, ובמקרים רבים כשיש ליקויים בכתב התביעה או ההגנה, זה המקום לנסות ולהביא לתיקונם. השופט בבית המשפט לתביעות קטנות איננו כפוף לסדרי הדין והראיות הנהוגים בבית משפט רגיל, ובהחלט יתכן שהשופט יעדיף לקבל את התוספת או כל שינוי אחר, על מנת להגיע לחקר האמת.
 למצער הוא שבעל דין בתביעות קטנות, שאיננו מיוצג מתקשה מאוד למקסם את הסיכויים שלו, מפאת העדר ייצוג על ידי עורך דין. העדר ייצוג בולט בעיקר כאשר הצד שכנגד הוא תאגיד, המסתייע בעורכי דיניו מאחורי הקלעים, העושים, הלכה למעשה, את כל העבודה המשפטית. לפיכך, הסתייעות בעורך דין תורמת משמעותית להכנתו של בעל הדין לדיון ומגבירה את סיכויו להביע את עמדתו כדבעי. עורך הדין יידע לצייד את בעל הדין באסמכתאות המשפטיות המתאימות (חוק ופסיקה), להכין אותו למהלך הדיון ולעומד להתרחש בו, מה רצוי להדגיש בפני בית המשפט, כיצד לנהוג בסיטואציות מסוימות שעלולות להתרחש ולהקנות לבעל הדין כלים להתמודד עם הטענות של הצד שכנגד. למעשה, עורך הדין יוכל ללוות את התובע/נתבע מחוץ לבית המשפט ולהעניק לו ליווי משפטי חיצוני להליך. זאת ועוד, עורך דין יידע להעריך האם פשרה המוצעת, אם על ידי בית משפט ואם על ידי הצד שכנגד, היא סבירה בנסיבות הענין.

ומהן העלויות הכרוכות בהסתייעות בשירותיו של עורך דין ?
הצורך בתשלום לשם קבלת שירותיו של עורך דין עלול לשמש חסם עבור צדדים להליך, שתביעתם מסתכמת בסכומים נמוכים יחסית (החל מאלף ₪), אולם אין לכך כל סיבה ממשית. ניתן לאתר עורך דין העוסק בתחום זה והמעניק ללקוחותיו שירות מקיף בתחום התביעות הקטנות, בעלויות פרופורציונאליות לסכום התביעה. ניתן אף לשקול עם עורך הדין מדרג של סכומים, בהתאם להליכים המתבקשים בתיק (מכתב התראה; ייעוץ משפטי טרם הגשת התביעה; ניסוח כתב התביעה/הגנה וכו'...), כשהכל מותאם לסכום התביעה ולמהותה. זה המקום להזכיר שצד שזכה בהליך זכאי להחזר הוצאותיו המשפטיות, שהוציא לצורך ניהול ההליך. לפיכך, צד זה יציג בבית המשפט חשבוניות המוכיחות את התשלום לעורך הדין ויבקש את החזרו.
הנה כי כן, אין כל סיבה שצד להליך בבית המשפט לתביעות קטנות יימנע מקבלת ייעוץ מקצועי וראוי, על מנת למקסם את סיכוייו, ולהמנע בכך ממשגים העלולים לעלות לו בהפסד.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

                                                                                                                                                  רקפת שפיים, עו"ד

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
מכתב התראה בתביעות קטנות  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
מזעור סיכונים תביעות קטנות  
ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור  
חתונה – מדריך למתחתן שבדרך  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה