כתבת השבוע דף הבית

חשיבותו של מכתב התראה טרם פניה לבית המשפט לתביעות קטנות/ מכתב התראה: כיצד ניתן באמצעותו להמנע מהגשתן של תביעות קטנות

לא רבים מעריכים נכון את כוחו של מכתב התראה, ולעיתים רצים מהר מדי לבית המשפט לתביעות קטנות. האם זהו הדבר הנכון לעשות ? לא בהכרח.

במרביתם המכריע של המקרים נודעת חשיבות בלתי מבוטלת להוצאתו של מכתב התראה לצד שהפר את חובתו, וזאת ממספר סיבות עקריות: 

1. בדרך כלל גם הנתבע איננו מעונין להגרר לתביעה והוא יעדיף את האפשרות של סיום המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט. לכן, רצוי להושיט יד לעבר המפר ולתת לו הזדמנות לתקן את העוול שגרם.

2. גם מבחינת החוק, חוקים מסוימים (בעיקר בתחום הצרכנות) מטילים חובה על הצד הנפגע להעניק לצד המפר הזדמנות נאותה לתקן את ההפרה שלו. ללא מתן הזדמנות זו, מצבו המשפטי של תובע בבית המשפט לתביעות קטנות, עלול להיות נחות מאוד.

3. בתי עסק רבים מסתייעים בעורכי דין ומכתבי ההתראה מועברים, למעשה, לייעוצם ולטיפולם. הוצאתו של מכתב התראה באמצעות עורך דין יכולה לקדם את פתרון המחלוקת, היות ששני הצדדים מיוצגים על ידי עורכי דינם. עורכי הדין יודעים להעריך את הסיכונים והסיכויים המשפטיים של כל צד; ממריצים את לקוחותיהם להגיע לעמק השווה, וכן הם מתקשרים האחד עם השני בשפה משותפת, אשר תורמת רבות לסיום הסכסוך.

4. במקרים רבים הצד המפר משיב למכתב ההתראה. ממכתב התשובה ניתן ללמוד על עמדתו של המפר. ככל שהמחלוקת לא תבוא על פתרונה מחוץ לבית המשפט - על סמך תשובת המפר ניתן לשקול את הגשתה של התביעה, ובמקרה של תביעה ניתן להיערך, באופן יסודי, לתביעה עצמה. חשוב וראוי להגיע מוכנים להליך כולו ולדיון בפרט, ולא להיוותר מופתעים "בשעת האמת".

5. היבט חשוב נוסף הוא השקפתו של השופט היושב לדין בבית המשפט לתביעות קטנות, על ההתנהלות וההתנהגות של הצדדים הבאים לפניו. מתן הזדמנות נאותה ומפורשת של הצד הנפגע לצד המפר לתקן את ההפרה, יש בה משום התנהגות בתום לב, בהגינות ומציגה את הצד הנפגע כמי שעשה כל שביכולתו על מנת להמנע מההתדיינות בבית המשפט.

בכדי למצות את המקסימום מכוחו של מכתב ההתראה, רצוי להסתייע בעורך דין העוסק בתחום הרלוונטי. עורך הדין ידע לאתר האסמכתאות החוקיות של ההפרות ושל המחלוקת כולה, ולתמוך את המכתב באסמכתאות הללו. מכתב התראה נטול אחיזה משפטית עלול להיות חסר משמעות.
כמו כן, הסתייעות בעורך דין מביעה את רצינותו של הצד הנפגע באשר לכוונותיו לעמוד על זכויותיו המוקנות לו.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

         רקפת שפיים, עו"ד

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות  
מזעור סיכונים תביעות קטנות  
ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור  
חתונה – מדריך למתחתן שבדרך  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה