כתבת השבוע דף הבית

חתונה – מדריך למתחתן שבדרך

המתחתנים בעונת החתונות הפופולארית מתחילים את ההכנות לכך כבר עתה. מי לא חולם שחתונתו תהא המושלמת והקסומה ביותר, כזו שתחרט בזכרונם של האורחים. בשל כך המתחתנים, שבדרך כלל מונעים, באופן טבעי, מרגש ולא משכל, עושים את כל הטעויות האפשרויות בדרך לחתימה על החוזים עם הספקים, בפרט עם הספק העקרי - אולם הארועים. כתוצאה מכך, זוגות לא מעטים מגלים, בסופו של יום, כי הבטחות שניתנו להם טרם החתונה לחוד ומציאות לחוד. מה הכרחי לעגן בחוזה מעין זה, ומה אסור להותיר לפרשנויות שונות של האולם ?

 

האוכל – לארוחה בחתונה נוהגים האורחים להעניק חשיבות גבוהה, ובהתאם לכך "הציון" הסופי שהם מעניקים לארוע כולו. את התפריט יש להצמיד כנספח לחוזה, ולציין שהוא חלק בלתי נפרד ממנו. לעיתים קרה שהאולם הבטיח מנה נוספת כבונוס (כתחליף להנחה במחיר), אולם השמיט אותה ביום הארוע. בנוסף, אין להשאיר מקום לדמיונו של השף, ואם הזמנתם דג שיהיה ברור כיצד הוא עשוי ובאיזה רוטב יוגש, ולא להותיר את הענין לפרי יצירתו של השף. באותה מידה, אם הזמנתם סטייק ציינו את רמת הצלייה המתאימה לכם, שלא תתקלו בבשר נוטף דם או להיפך. ברי שהנ"ל רלוונטי, גם בהתקשרות עם קייטרינג חיצוני.

לאולם יש אינטרס לכלול בחוזה רק סעיפים אשר יגנו עליו מפני הפרה מצד הזוג, ולא כאלו אשר יגנו על הזוג במקרה הפוך. לפיכך, נדרש איזון ואף הרתעה מפני הפרה של המוסכם מצד האולם. איזון כזה רצוי שיערך בחוזה בכתב ולא בהבטחות בעל פה כפי שנוהגים, למכביר, בענף זה. זכרו שהנכם עומדים מול אנשי מכירות מפולפלים המכירים את המלאכה על בוריה.

 

רישיון עסק – שומה על האולם להצהיר בחוזה שהוא בעל רישיון להפעיל את האולם, ואף לבקש שיציג את הרישיון. יש לציין כי במקרה שייגרם לכם נזק כתוצאה מבעיות רישוי, תחול האחריות לכך על האולם.

תקינות האולם והציוד בו – יש לתת את הדעת לפרמטר זה בפרט בחודשי החורף, ולוודא שקיים גיבוי במקרה של הפסקת חשמל, וכן לא לחשוש לערוך בירור בדבר עמידות האולם לאיתני הטבע. בני זוג שהתחתנו במקום מכובד ומוכר בעונת החורף, נחרדו כשמערכת האיטום של גן האירועים כשלה בשעת חתונתם. מי הגשמים זלגו הישר לשולחנות האורחים ורוח פרצים נשבה פנימה, עד שבמקומות מסוימים קרס כיסוי הגג. הגן מצידו טען שהסערה שהתחוללה  היתה חריגה בעוצמתה, ועל כן מדובר היה בכח עליון שלא ניתן לשלוט עליו. למרבה התדהמה, חרף שבית המשפט פסק שהגן הפר את חובתו כלפי בני הזוג, הפיצוי שהוא פסק היה קטן מאוד ביחס לכלימה שחווה הזוג. במקרה אחר, הבמה שעליה חגגו האורחים נשברה תחת רגליהם המפזזות, והם פונו ממנה.

שירותים נוספים - מס' מלצרים, אבזרים שהאולם התחייב לספק, השעה בה תוצא כל מנה ומנה (בפרט הקינוחים), שעת סיום הארוע עליה הסכמתם וכל בקשה מיוחדת אחרת – הכל חייב להכתב באופן מפורט.

 

ביטול החוזה – אין להקל ראש בסעיף זה, ועליכם לצפות תרחישים שונים. לכן, בדקו מהם תנאי הביטול עפ"י החוזה ונהלו מו"מ גם בכדי להאריך את המועד בו ניתן לבטל את החוזה ללא פיצוי, וגם בכדי להקטין את גובה הפיצוי במקרה שתבטלו במועד החייב בפיצוי. בני זוג שלא דרשו כי מועד הביטול שאיננו חייב בפיצוי ייכתב בהזמנה נתבעו ע"י האולם בגין הפרת ההסכם ופיצוי עבור הפסדי הביטול. במקרה הזה צלחו בני הזוג להוכיח כי נציג האולם הבטיח להם בעל פה כי ניתן לבטל עד 4 חודשים טרם האירוע. בפסק הדין נקבע כי, העדר הוראה מפורשת בהסכם שהוא אינו ניתן לביטול בכל עת, הוא מחדלו של האולם, ואין להטיל על בני הזוג את האחריות לכך, ברם אין לסמוך על כך.

 

הצמדה למדד – במידה והעסקה שקלית, והואיל ומרבית הסכום משולם מס' חודשים לאחר החתימה על החוזה, שקלו האם הצמדה למדד היא אופציה מועדפת.

 

טיפ נוסף, מנו איש מטעמכם שיבדוק את קיום פרטי החוזה במהלך החתונה ואף יתעד הפרות שמתרחשות במהלכה.

 

הפיצוי שפוסקים בתי המשפט זעום לעומת מפח הנפש שעלול להגרם לבני הזוג, לכן חשוב לפעול למניעת הפרות פוטנציאליות. קיימת בענף תחרות, ובתנאים אלו נותני השירותים נוטים להטיב עם הזוגות, ולהענות לדרישות שונות מטעמם. הדברים הללו רלוונטים לשלב המו"מ, טרם הודעתם לאולם או לכל נותן שירות אחר שבחרתם בו. נצלו את השלב הזה, אחרת יהיה קשה להחתימם על הבטחותיהם.

  

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

  

                                                                                                            רקפת שפיים, עו"ד*

עו"ד רקפת שפיים עוסקת בדיני צרכנות.

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
מכתב התראה בתביעות קטנות  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות  
מזעור סיכונים תביעות קטנות  
ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה