כתבת השבוע דף הבית

תשלומי הורים לבית הספר – המותר והאסור

תשלומי הורים לבית הספר הם תמיד סוגיה אשר רב הנסתר בה על הגלוי. בתי ספר רבים עושים דין לעצמם ומתפלפלים בפרשנויות שונות של ההוראות בנושא, בכדי לגבות תשלומי יתר מההורים. ההורים מנגד לא ממש יודעים להבחין בין תשלום אסור למותר. הקוטביות בין חשיבות הזכות לחינוך ושוויון בחינוך, לעומת הקשיים המתעוררים מההיבט התקציבי העומד לרשות מערכת החינוך, מחריפה והולכת, בפרט שהורים רבים מפעילים לחצים להרחבת השירותים הניתנים לילדיהם במסגרת מערכת החינוך, אף על חשבונם.

עם כל ההבנה לבעייתיות המתעוררת בסוגיה זו, ישנם חוזרי מנכ"ל בנושא, ויש לאוכפם.

נסקור מספר ענינים המועדים לפורענות בנושא וראויים בשל כך לפיקוח ההורים (לא ננקוב בסכומים מכיוון שהסכום משתנה בהתאם לקבוצת הגיל):

2. תשלומי רשות – אין לחייב הורה בתשלומים אלו אם הוא אינו מעונין, ואין להתנות מתן שירות אחד במתן שירות אחר. אם הוחלט לקיים את השירות למרות אי הסכמת כל ההורים יש לשתף את כל התלמידים בשירות או לדאוג לפעילות חינוכית חלופית לתלמידים שאינם משתתפים בו. אין למנוע השתתפות תלמידים מחמת קשיים כלכליים. התשלומים האלה מוגבלים בתקרה שנקבעה בחוזר מנכ"ל "הודעות ומידע" (כתובת האתר תינתן בהמשך) בין השירותים נכללים שיעורי שחייה; טיולים וסיורים לימודיים; השאלת ספרי לימוד; מסיבות ועוד.

3. שירותים מרצון – גביה לשירותים אלו מחייבת את אישור כל הורי התלמידים המקבלים את השירות, וכן את אישורו של מפקח בית הספר. אין לחייב הורים ברכישת השירות. ניתן לקיים את השירות במסגרת יום הלימודים או לאחריו, אולם אם הוא מתקיים במסגרת יום הלימודים יש לשתף את כל התלמידים, כולל אלו שלא שלמו בעדו. בגין הוראה זו, ביה"ס שעורך את הפעילות במסגרת יום הלימודים מנוע מלהטיל אולטימטום על ההורים, כי אם ילדיהם לא ישלמו עבור השירות הם לא זכאים להשתתף בו. בין השירותים נכללים, בין היתר, תוכנית להשאלת ספרי לימוד או רכישה מרוכזת שלהם; שימוש באינטרנט; הזנה; תמונה כיתתית ועלון בית ספר. על מנהל ביה"ס לשלוח להורים חוזר בנושא תשלומים אלו בנפרד, חתום גם ע"י יו"ר ועד ההורים.

4. איסור גביה - קיימת רשימה מפורטת של נושאים בהם חל איסור על ביה"ס לגבות תשלומים עבורם. בין אלו קיימים, בין השאר, חומרי מלאכה וערכה להוראת מדעים; אגרת שכפול; הוצאות מינהלה לרבות תשלום עובדי מינהלה (למשל, תשלום לספרנית) או תשלום עבור הוצאות אחזקה וחשבונות חשמל; שימוש בספריה לרבות השאלת ספרים.

5. חובה על בית הספר לפרט להורים את סוגי התשלומים (חובה, רשות, מרצון), וההורים זכאים לבקש פירוט בנוגע לשימוש שנעשה בכספים. יתרה מזו, הורה זכאי לקבל פעם בשנה העתק מן הדו"ח הכספי של ביה"ס.

6. מנהלים שיחרגו מההוראות בחוזר המנכ"ל עלולים להיקרא לדין משמעתי.


לאחרונה, קיבל ביהמ"ש לענינים מנהליים בחיפה עתירה של קבוצת הורים אשר נדרשו לשלם תשלומים בלתי חוקיים מבחינת שיעורם הגבוה ו/או תשלומים עבור פעילויות שהגביה בגינן אסורה. ביה"ס ניסה לגבות כספים נוספים תחת הסעיף של "פרויקטים לימודיים", בקטיגוריה של תשלומים מרצון. סעיף זה מנוסח באופן כוללני ומאפשר לבתי הספר לכלול תחתיו פעילויות רבות, אולם ביהמ"ש דחה את הפרשנות הרחבה של ביה"ס.

אף אם החלה כבר שנת הלימודים אין זה מאוחר מדי, ורצוי לוודא את חוקיות התשלומים.
מומלץ לעיין בחוזר המנכ"ל בתחילתה של כל שנת לימודים על מנת להתעדכן בסכומים המותרים לגביה בכל סוגי השירותים. במסגרת החוזר ניתנות גם המלצות להוזלת הפעילויות, וההורים אכן רשאים להציע לבית הספר לפעול לשם הוזלה זו. הקישור לחוזר המנכ"ל לשנת תשס"ו: http://www.education.gov.il/edun_doc/sc3ak3_11_9.htm. הקישור לחוזר המנכ"ל המפרט את העלויות המרביות המותרות לגביה בכל סוגי השירותים בהתאם לקבוצות הגיל: http://www.education.gov.il/download/TashlumimSV1.pdf.

מילה על ועד ההורים – לועד ההורים תפקיד משמעותי בקביעת השירותים שביה"ס מציע ובקביעת עלותם. קיומו של הועד היא זכות המוקנית להורים ורצוי לא לוותר עליה שכן, באמצעותו יכולים ההורים לפקח על התשלומים ולהשתתף בהתוויית השימוש בהם. ישנם מקרים שבהם ביה"ס ממנה גוף מטעמו לשמש כועד, אולם גוף כזה איננו חוקי. ועד ההורים נבחר ע"י בחירת נציגות הורים מכל כיתה, כאשר מקרב כלל נציגויות הכיתות נבחר ועד ההורים של ביה"ס.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

                                                                                                                                                 רקפת שפיים, עו"ד*

* עו"ד רקפת שפיים עוסקת בדיני צרכנות.

... קרא עוד
10 דרכים לזהות חנויות לא אמינות ברשת  
רכישת מזגן  
מכתב התראה בתביעות קטנות  
כיצד להמנע מהעברת דיון מבית משפט לתביעות קטנות לבית משפט ''רגיל ''  
הטעיה בפרסומת  
חברות במועדון למתן הטבות בתיירות – מלכודת דבש לצרכנים  
מדריך לצרכן – כיצד להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות  
כל מה שצריך לדעת לפני שמגיעים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות  
מזעור סיכונים תביעות קטנות  
ערוץ 10 – שידורים לאמידים בלבד  
עסקת תשלומים בכרטיס אשראי – ההגנות על הצרכן  
אבד או נגנב הטלפון הנייד ? מי נושא באחריות ?  
כרטיסי אשראי – עסקה במסמך חסר  
חתונה – מדריך למתחתן שבדרך  
עסקה לרכישת רהיטים  
השבוע נעסוק בענין מטריד במיוחד, אשר נחשף לאחר פניות של מספר צרכנים בענין, והגיע לממדים של תופעה.  
רכב יד שניה  
הסרת שיער לצמיתות – המדריך המלא  
 
FaceBook
מי נותן השירות הלקוי ביותר?
בנקים
חברות הסלולר
משרדים ממשלתיים
חנויות קמעונאיות
לחתונה